Toruń – miasto atrakcyjne dla biznesu
Wysoka jakość pracy, nowoczesna infrastruktura, wykształcona kadra, bogate zaplecze naukowobadawcze, świetna komunikacja i wiele możliwości inwestycyjnych – to główne atuty Torunia.
Lokalizacja
Szczególnym atutem miasta jest jego lokalizacja. Zbiegają się tu obecnie cztery drogi krajowe. Przez Toruń przebiega również autostrada A1, która stanowi połączenie komunikacyjne z północą i południem kraju. Komunikację drogową uzupełnia droga ekspresowa S-10, która jednocześnie jest południową obwodnicą miasta. Toruń jest również ważnym węzłem komunikacji kolejowej, z bezpośrednimi połączeniami m.in. z Warszawą, Katowicami, Krakowem, Poznaniem, Gdańskiem i Wrocławiem. Obraz udogodnień komunikacyjnych dopełnia Międzynarodowy Port Lotniczy Bydgoszcz oddalony o około 50 km, a w samym Toruniu lotnisko cywilne, obsługiwane przez Aeroklub Pomorski, na terenie którego mogą lądować samoloty biznesowe świadczące usługi lotnictwa dostępowego – general aviation. Dzięki temu wszystkie miasta polskie i europejskie są na wyciągnięcie ręki.
Dobre warunki
Toruń dynamicznie się rozwija oferując przedsiębiorstwom doskonałe warunki do inwestowania. Realizowane są tu bowiem liczne przedsięwzięcia na rzecz rozwoju gospodarczego regionu czy ułatwiające transfer nowoczesnych technologii. To miasto, które otwarte jest na innowacyjne i kreatywne przedsiębiorstwa. Potencjał firm wspierany jest przez prężnie działające instytucje otoczenia biznesu i politykę proinwestycyjną władz Torunia.
Miasto posiada szeroką ofertę terenów i obiektów inwestycyjnych wyposażonych w kompleksową infrastrukturę techniczną. To efekt wielu inwestycji, dofinansowanych ze środków UE, w przygotowywanie i uzbrajanie nieruchomości przeznaczonych pod usługi, produkcję, składy i magazyny, a także budownictwo jedno i wielorodzinne. Dla inwestorów to możliwość zakupu doskonale przygotowanych nieruchomości i szybkiej realizacji przedsięwzięć w lokalizacji gwarantującej dogodny dostęp do najważniejszych, zarówno krajowych, jak i europejskich rynków i dostawców.
Nieoceniona jest także obecność w Toruniu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, jednej z największych uczelni w Polsce, zarówno pod względem liczby studentów, jak i oferowanych kierunków studiów oraz innych uczelni wyższych, ośrodków naukowych, a także szkół branżowych czy technicznych. Zapewniają one bowiem dostęp do wykwalifikowanej kadry pracowniczej i bogatego zaplecza naukowo-badawczego. Na terenie miasta działa sześć uczelni wyższych, kształcących ok. 22 tysięcy studentów, sześć szkół branżowych i osiem o profilu technicznym, w których wykształcenie zawodowe zdobywa ponad 2 tys. absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów. Toruński rynek pracy nasycony jest więc specjalistami z różnych dziedzin, a biorąc pod uwagę liczbę pracujących, uznawany jest za stabilny – od kilku lat liczba ta oscyluje w granicach 64 tys. osób. Maleje tu również stopa bezrobocia, która osiągnęła obecnie poziom ok. 4 procent.
Toruń w rankingach
Walory Torunia podkreślane są również w niezależnych rankingach m.in. dotyczących polskich miast, w których Toruń od wielu lat zajmuje czołowe pozycje. Potwierdza to, jak doskonałym jest miejscem do prowadzenia biznesu. W Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis, Toruń znalazł się na drugiej pozycji, zdystansowany jedynie przez stolicę Polski. Raport klasyfikuje dokładnie 50 polskich miast pod względem stopnia, w jakim ich rozwój jest spójny z ideą zrównoważonego rozwoju. Wysoka pozycja Torunia pokazuje, że miasto zachowuje równowagę między trzema obszarami: społeczeństwa, środowiska, gospodarki. Toruń otrzymał tytuł „Złota Gmina na 5!” w rankingu Potencjalnej Atrakcyjności Inwestycyjnej, przygotowanym przez Szkołę Główną Handlową. Tytuł ten przyznawany jest w oparciu o badanie jakości elektronicznej obsługi inwestorów, sprawdzające zawartość merytoryczną i szybkość odpowiedzi na zapytanie inwestora, a także treści zawarte na stronie internetowej i użyteczność witryny internetowej jednostki zajmującej się promocją inwestycyjną miasta. Potwierdza to, że miasto jest przyjazne inwestorom, a ich obsługa jest na stałym, wysokim poziomie. Kolejne rankingi świadczące o atrakcyjności Torunia to ranking redakcji Forbes Miast Przyjaznych dla Biznesu, w którym Toruń zajął czwarte miejsce w kategorii miast od 150 do 299 tys. mieszkańców. Zaś w klasyfikacji „Polskich Miast Przyszłości na lata 2019/2020” znalazł się w pierwszej piątce średniej wielkości miast w kategorii „kapitał ludzki i styl życia”.
W Toruniu działalność gospodarczą prowadzi ponad 26 tysięcy firm i liczba ta stale rośnie. Wśród nich jest ponad 260 przedsiębiorstw z kapitałem zagranicznym. W 2018 roku działalność gospodarczą rozpoczęło ponad 2 tys. nowych firm. Prężnie rozwijają się tu centra logistyczne dużych spółek, a także ogólnopolskie centrale hurtowe. Wystarczy wymienić takie światowe korporacje jak: Nestlé, ThyssenKrupp, Frauenthal Automotive, Kverneland, czy CSK food enrichment, a także i polskie firmy: Grupa TZMO, czyli Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych, Neuca, TOWIMOR czy Boryszew.
Przyjazne otoczenie
Otwartość regionu na inwestorów sprawia, że przedsiębiorstwa, które zdecydują się na inwestycję w Toruniu, mogą liczyć na szereg udogodnień ze strony władz lokalnych jak i samorządowych. Na mocy uchwał Rady Miasta Torunia, przedsiębiorca może skorzystać z prawa do zwolnienia od podatku od nieruchomości. Ulgi podatkowe udzielane są w ramach pomocy de minimis na tworzenie nowych miejsc pracy oraz nowych inwestycji. Przedsiębiorca może liczyć także na pomoc publiczną przyznawaną w formie zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych lub osób fizycznych, którą oferuje Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o.
Działalność gospodarczą firm w regionie wspierają instytucje działające na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności. W naszym regionie są to m.in.: Izba Przemysłowo-Handlowa w Toruniu, Business Centre Club – Loża Toruńska, Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., podstrefa Pomorskiej Specjalnej Stref Ekonomicznej sp. z o.o., Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy sp. z o.o., Kujawsko-Pomorski Fundusz Poręczeń Kredytowych sp. z o.o. czy KujawskoPomorska Organizacja Pracodawców Lewiatan. Ze strony instytucji otoczenia biznesu inwestor może liczyć na profesjonalną i fachową pomoc, doradztwo, wsparcie finansowe oraz ofertę dostosowaną do jego potrzeb, możliwości i planów inwestycyjnych. Dostęp do szkoleń, a także pomoc w pozyskaniu funduszy unijnych na realizację innowacyjnych projektów, to kolejne cenne możliwości oferowane przedsiębiorcom. Wiele udogodnień czeka na firmy również w urzędach pracy: wojewódzkim i powiatowym. Nie bez znaczenia jest również fakt, że koszty mediów w Toruniu są jednymi z najniższych w naszym kraju.
Zainwestowali w Toruniu
Sprzyjający inwestowaniu klimat gospodarczy i społeczny, wysoka jakość rynku pracy oraz nowoczesna infrastruktura techniczna przyciąga inwestorów jak magnes. W ciągu ostatnich miesięcy w Toruniu rozpoczęło się wiele dużych inwestycji. Kolejne są w najbliższych planach przedsiębiorstw, które nabyły działki inwestycyjne od Gminy Miasta Toruń i Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.
W II połowie 2019 r., zaledwie 10 km od centrum Torunia i 2 km od węzła drogowego Lubicz, ruszyła budowa Panattoni Park Toruń II o powierzchni ponad 57,5 tys. m². Toruńskie centrum dystrybucyjne zostanie oddane do użytku już niebawem i stanie się niezwykle ważnym punktem logistycznym Kujaw i Pomorza. Do tej pory Panattoni Europe dostarczył w regionie kujawsko-pomorskim blisko 188 400 m² powierzchni zarówno w formie obiektów BTS (m.in. dla Nestle, Carrefour, Kaufland), jak i własnych kompleksów (Panattoni Park Bydgoszcz I).
Jesienią 2019 r. rozpoczęła nową inwestycję w Toruniu sieć salonów Agata. Pierwszy salon, o powierzchni użytkowej 12 308 m², powstaje przy ul. Olsztyńskiej. Budynek zostanie oddany do użytku w III kwartale 2020 r.
Intensywna rozbudowa, nowoczesna linia galwaniczna, zwiększenie mocy produkcyjnych i nowe miejsca pracy – to z kolei plany firmy Gamet S.A. na najbliższe miesiące. Gamet S.A. jest toruńską firmą z ponad 30-letnią historią, produkującą m.in. dekoracyjne akcesoria meblowe i budowlane, która obecnie zatrudnia około 600 pracowników w 3 zakładach w Toruniu i w powiecie toruńskim. Firma aktualnie realizuje inwestycję polegającą na budowie hali magazynowej o powierzchni 7600 m² wraz częścią biurowo – socjalną oraz niezbędną infrastrukturą. W związku z budową nowego obiektu Spółka planuje zwiększenie zatrudnienia – utworzenie około 100 nowych miejsc pracy na przestrzeni 3 kolejnych lat.
Niemiecki inwestor Kastenmüller GmbH z branży zbożowo-młynarskiej uroczyście otworzył swoją filię Kastenmüller Polska Sp. z o.o. w Toruniu przy ul. Polnej 105. Kastenmüller Sp. z.o.o. chce rozwijać swoje toruńskie biuro projektowe i w najbliższych latach planuje wdrożenie produkcji zaprojektowanych w naszym mieście maszyn oraz urządzeń dla przemysłu zbożowo-młynarskiego, które z Torunia wysyłane będą do odbiorców na całym świecie.
Z kolei Orange Polska, lider na polskim rynku telefonii stacjonarnej, internetu i transmisji danych, który systematycznie inwestuje w rozbudowę infrastruktury światłowodowej i mobilnej w Toruniu, otworzył nową siedzibę w biurowcu u zbiegu Szosy Chełmińskiej i Grudziądzkiej w Toruniu. Przestrzeń o powierzchni niemal 1,5 tys. m² pomieści 145 pracowników.
Na mapie nowych inwestycji w Toruniu jest także funkcjonujące od końca 2018 roku nowoczesne centrum dystrybucji farmaceutyków należące do największej w Toruniu firmy z tej branży – Grupy Neuca. Już niebawem ma także zostać otwarta nowa centrala tej spółki, z budynkiem biurowym o powierzchni niemal 19 tys. m² dla ponad 1,5 tys. pracowników.
Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. dla biznesu
Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. od 25 lat realizuje zadania na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności w województwie kujawsko-pomorskim, a jej działania doskonale wpisują się w oczekiwania inwestorów.
W ubiegłym roku TARR S.A. zakończyła realizację projektu związanego z uzbrajaniem terenów inwestycyjnych u zbiegu ulic Andersa i Poznańskiej. W niespełna rok udało się zrealizować przedsięwzięcie za ponad 20 mln zł i przygotować atrakcyjne oraz przyjazne miejsce dla biznesu. Oferta nieruchomości zlokalizowana jest w Toruńskim Parku Technologicznym i skierowana jest szczególnie do firm z sektora MŚP zainteresowanych prowadzeniem działalności o profilu produkcyjno-usługowym czy magazynowym. Teren inwestycyjny przy ul. Andersa w Toruniu ma powierzchnię ponad 16 ha i podzielony jest na 33 działki o powierzchniach przygotowanych pod projekty inwestycyjne o różnej wielkości, poziomie nakładów kapitałowych, a także skali zatrudnienia. Potencjalni nabywcy mają w czym wybierać. W ofercie znajduje się cała gama działek – od małych 0,31 ha aż po duże 1,34 ha. TARR S.A. rozpoczęła ich sprzedaż. Pierwszych osiem działek znalazło już swoich właścicieli, kolejne czekają na inwestorów.
Oprócz oferty terenów pod inwestycje, TARR S.A. realizuje działania w sferze zwiększania poziomu handlu zagranicznego przedsiębiorstw MŚP z województwa kujawsko-pomorskiego. W strukturach Agencji działa biuro Enterprise Europe Network (EEN). Ponadto od kwietnia ubiegłego roku spółka realizuje projekt pn. „FUNDUSZ EKSPORTOWY – granty dla MŚP z województwa kujawskopomorskiego”, współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko Pomorskiego na lata 2014-2020. Tym samym wspiera firmy nastawione na ekspansję zagraniczną i zdobywanie nowych rynków zbytu. Poszukuje dla nich międzynarodowych partnerów i pomaga nawiązać z nimi współpracę.
Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. od wielu lat realizuje również szereg projektów, których celem jest nawiązanie współpracy z sieciami biznesowymi oraz instytucjami naukowymi. Współpracując z Komisją Europejską wspiera transfer nauki do biznesu, innowacje i dąży do wzrostu poziomu współpracy sektora przedsiębiorstw z wyspecjalizowanymi jednostkami badawczymi oraz promuje prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej w firmach.
TARR S.A. stworzyła i zarządza Toruńskim Parkiem Technologicznym. Na obszarze o łącznej powierzchni ponad 13 ha przedsiębiorcy uzyskali 8,2 ha powierzchni inwestycyjnej oraz ponad 15 tys. m² przestrzeni biurowej i przemysłowo-technicznej. W Parku działa obecnie ponad 100 podmiotów
zatrudniających łącznie ponad 1000 osób. Oprócz nowoczesnej infrastruktury pracownicy TARR S.A. oferują przedsiębiorcom profesjonalne oraz wszechstronne wsparcie na każdym etapie prowadzenia
działalności: usługi informacyjne i doradcze z zakresu zakładania i prowadzenia firmy oraz pozyskiwania środków finansowych na rozwój działalności, usługi IT dopasowane do potrzeb biznesowych różnej skali, jak również przestrzeń dla startupów, inkubację i akcelerację pomysłów designerów/młodych innowatorów i firm technologicznych. Obecnie Toruński Parki Technologiczny rozbudowuje się dzięki nowym terenom inwestycyjnym przy ul. Andersa.
Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. znana jest jednak z pierwszego w Polsce centrum przetwarzania danych – Exea Data Center. To największy projekt realizowany przez TARR S.A. i pierwsze w Polsce centrum zaprojektowane z myślą o rozwiązaniach informatycznych Cloud Computing (przetwarzania w chmurze), które daje firmom możliwość łatwego i szybkiego wynajęcia infrastruktury lub oprogramowania bez ponoszenia kosztów ich zakupu. Proponowane rozwiązania bazują na technologiach i know-how światowych liderów branży ICT.
Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. to prężnie działająca struktura, która wyznacza standardy wsparcia przedsiębiorczości w regionie, a także ważny partner w zakresie kreowania rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego.
Marzena Jastrzębska
Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.